pusty pusty pusty
pusty
pusty pusty forum szukaj książki linki artykuły
home ASM IDE c c c c c c c c c
teoria dla początkujących schematy elektronika retro mikrokontrolery pusty
na dół

Mikrokontrolery


Kurs asemblera dla AVR w przykładach

Pisząc ten materiał zakładam, że znasz już budowę mikrokontrolera AT90S2313, bo jest on głównym bohaterem tego kursu. Jeżeli nie poznałeś jeszcze jego budowy, to wróć najpierw do materiałów, w których jest to opisane, gdyż uważam (wbrew temu co można przeczytać w niektórych publikacjach), że nie jest prawdą jakoby można było się nauczyć pisać bardziej złożone, a nawet proste programy dla mikrokontrolerów, nie znając chociaż ogólnie ich budowy. Szczególnie jest to prawdziwe dla asemblera. Działa tu swego rodzaju sprzężenie zwrotne gdyż poznawanie asemblera powoduje również dokładne zrozumienie funkcjonowania mikrokontrolera.
   Oczywiście elementem zapewniającym powodzenie jest również posiadanie kompilatora asemblera. Jeżeli jeszcze go nie masz, to zaglądnij tutaj - środowiska IDE wspomagające pisanie programów w C również będą przydatne dla asemblera. Polecam AVR Sudio 4 lub Visual Micro Lab, które integrują w sobie również asembler dla AVR-ów.
   Elementem wprawdzie nie niezbędnym ale ułatwiającym całą sprawę jest posiadanie jakiegoś układu uruchomieniowego. Ja używam do nauki między innymi zetawu ZL1AVR i programiki prezentowane w tym kursie są pisane pod ten właśnie zestaw. Dla ułatwienia ewentualnych porównań programy pisane w asemblerze są identyczne z tymi, które są w kursie BASCOM-AVR i w kursie C dla AVR. Nadzór merytoryczny jak i prawa autorskie do prezentowanych tutaj programów pisanych w asemblerze należą do ~gawła - użytkownika forum, który wspiera mnie w pisaniu tego kursu. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi dotyczące "kursu".
   Poniżej widnieje wykaz zawartości kursu - wystarczy kliknąć w wybrany odnośnik aby przenieść się do właściwego miejsca, można też nacisnąć strzałkę "dalej" (w tym przypadku przejdziesz do następnego tematu w ustalonej kolejności) lub wybrać temat z rozwijalnego "menu mikrokontrolery".
Kurs BASCOM-AVR
pusty
To nie wszystko - już wkrótce dalszy ciąg kursu asemblera ...

Literatura:

[1] "Mikrokontrolery AVR w praktyce" - J. Doliński
[2] www.atmel.com - strona producenta mikrokontrolerów AVR
[3] AVR-Assembler-Tutorial - www.avr-asm-tutorial.net by Gerhard Schmidt
[4] materiały od użytkownika forum o nicku "gaweł"
pusty
do góry
WsteczMenuDalej
pusty

UWAGA: Wszystkie umieszczone schematy, informacje i przykłady mają służyć tylko do własnych celów edukacyjnych i nie należy ich wykorzystywać do żadnych konkretnych zastosowań bez przeprowadzenia własnych prób i doświadczeń, gdyż nie udzielam żadnych gwarancji, że podane informacje są całkowicie wolne od błędów i nie biorę odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikające z zastosowania podanych informacji, schematów i przykładów.


Wszystkie nazwy handlowe, nazwy produktów oraz znaki towarowe umieszczone na tej stronie są zastrzeżone dla ich właścicieli.
Używanie ich tutaj nie powinno być uważane za naruszenie praw właściciela, jest tylko potwierdzeniem ich dobrej jakości.

All trademarks mentioned herein belong to their respective owners.
They aren't intended to infringe on ownership but only to confirm a good quality.


Strona wygląda równie dobrze w rozdzielczości 1024x768, jak i 800x600.
Optymalizowana była pod IE dlatego polecam przeglądanie jej w IE5.5 lub nowszych przy rozdzielczości 1024x768.


© Copyright 2001-2005   Elektronika analogowa
pusty
pusty pusty pusty