pusty pusty pusty
pusty
pusty pusty forum szukaj książki linki artykuły
home pusty c c c c c c c c c
teoria dla początkujących schematy elektronika retro mikrokontrolery pusty
na dół

Elektronika w stylu retro

Zegar NIXIE - czyli zegar w stylu retro

ZM1000 Nixie clock Mikes electric stuff Zmiana wielkości cyfr Włączenie wyświetlania sekundWłączenie wyświetlania sekund Zmiana wielkości cyfr Wyłączenie wyświetlania sekund Wyłączenie wyświetlania sekund
Skrypt zegara pochodzi ze strony www.electricstuff.co.uk, a do zobrazowania wyświetlaczy użyłem wzorców ze strony www.euronet.nl/~fbemel

Lampy Nixie - młodsi koledzy elektronicy powiedzą pewnie - a cóż to jest? To są po prostu wyświetlacze tyle że lampowe.
   Nigdy bym nie przypuszczał, że w dobie mikroprocesorów i wyświetlaczy LCD, wrócę do tych starych lampowych wyświetlaczy. No cóż, jak widać również uległem temu trendowi (zresztą całkiem sympatycznemu) łączenia nowoczestej elektroniki ze stylem retro. Jak wpisałem w wyszukiwarce internetyowej hasło "nixie clock", okazało się że jest mnóstwo stron poświęconych konstrukcji zegarów w oparciu o lampki Nixie.
   Trzeba przyznać, że w niektórych przypadkach efekty są zadziwiające jak chociażby to co widać na zdjęciu poniżej. Zdjęcie to pochodzi z jednej z lepszych stron poświęconej między innymi zegarom na lampkach Nixie Mike's Electric Stuf i przedstawia zegar wykonany przez Steven Rougier, którego strona Steve's Stuff poświęcona projektowi zegara jest również warta zobaczenia, tym bardziej, że można skorzystać z gotowych projektów zegara na lampach nixie i ściągnąć wszystkie pliki niezbędne do wykonania zegara.

Nixie clock by Steven Rougier (UK)

Sporo odnośników do stron poswięconych zegarom zbudowanym na lampach Nixie znajdziesz na stronie wyszukiwarki www.clock-finder.com

Lampki Nixie Zauroczony na nowo pięknem świecących lampek Nixie postanowiłem również zbudować swój zegar w stylu retro. Zaprezentuję więc tutaj swoje rozwiązanie układu zegara. Pisząc te słowa sam jeszcze nie wiem do końca na jakie rozwiązanie się zdecyduję jeśli chodzi o sterowanie pracą zegara. Być może będzie to któryś z mikrokontrolerów Atmela np. AT90S2313, bo raczej nie zdecyduję się na całkiem ciekawe rozwiązanie jakie zaproponował Piotr Zbysiński w numerze 2/2003 Elektroniki Praktycznej, stosując jako układ sterujący programowalny układ PLD XC9572XL-10TQ100C - trudno byłoby w amatorskich warunkach wykonać obwód drukowany spełniający wymagania układów w obudowie TQFP100 (100 pinów SMD w odstępach 0,5 mm), nie mówiąc już o precyzyjnym montażu tego układu. A przecież ta strona tworzona jest z myślą o młodych adeptach elektroniki, którzy nie dysponują odpowiednimi narzędziami no i zasobami finansowymi.
   Budowę zegara podzielę na kilka niżej wymienionych etapów, które kolejno będę realizował.
Z566M Wybór lampy Nixie
Co do wyboru lampy, to po prostu skorzystałem z starego niesprawnego miernika, w którym były piękne lampki typu Z566M. Są one pokazane na zdjęciu obok. Zastąpić je można lampami LC-631, które były produkowane przez zakłady DOLAM, nie są one jednak tak ładne jak Z566M.
   Od wybory lamp Nixie w ogóle należy zacząć. Poszukiwania można rozpocząć internecie np. pod tym adresem www.sphere.bc.ca/test/nixies.html#catalog - jest tam tego sporo, oprócz tego na różnych giełdach elektroniki. Typ lampy Nixie narzuci dalsze rozwiązania w tym szczególnie projekt obwodu drukowanego i zasilania. Jeśli już wybierzesz lampy do swojego zegara to potrzebne będą Ci karty katalogowe. Możesz więc skorzystać ze strony Franka Philipse z Holandii www.mif.pg.gda.pl/homepages/frank/.

Parametry lamp typu Z566M z filtrem
Parametr Symbol Wartość
Prezentowane cyfry 0 do 9
Widok cyfr bok lampy
Wysokość cyfr [mm] 30
Napięcie zapłonu [V] Vign 150
Napięcie podtrzymania [V] Vmain 140
Napięcie wygaszenia [V] Vext 120
Minimalne napięcie zasilania [V] Vsupply 170
Prąd ciągły [mA] Ikmin

Ikmax
3

6
Prąd impulsowy [mA] Ikpmax 20
Instalacja pin 8 od przodu


To nie wszystko - już wkrótce dalszy ciąg konstrukcji zegara...
pusty
do góry
WsteczMenuDalej
pusty

UWAGA: Wszystkie umieszczone schematy, informacje i przykłady mają służyć tylko do własnych celów edukacyjnych i nie należy ich wykorzystywać do żadnych konkretnych zastosowań bez przeprowadzenia własnych prób i doświadczeń, gdyż nie udzielam żadnych gwarancji, że podane informacje są całkowicie wolne od błędów i nie biorę odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikające z zastosowania podanych informacji, schematów i przykładów.


Wszystkie nazwy handlowe, nazwy produktów oraz znaki towarowe umieszczone na tej stronie są zastrzeżone dla ich właścicieli.
Używanie ich tutaj nie powinno być uważane za naruszenie praw właściciela, jest tylko potwierdzeniem ich dobrej jakości.

All trademarks mentioned herein belong to their respective owners.
They aren't intended to infringe on ownership but only to confirm a good quality.


Strona wygląda równie dobrze w rozdzielczości 1024x768, jak i 800x600.
Optymalizowana była pod IE dlatego polecam przeglądanie jej w IE5.5 lub nowszych przy rozdzielczości 1024x768.


© Copyright 2001-2005   Elektronika analogowa
pusty
pusty pusty pusty